Poraz pierwszy w przedszkolu- poradnik dla rodziców

PO RAZ PIERWSZY W PRZEDSZKOLU- PORADNIK DLA RODZICÓW

„PO RAZ PIERWSZY W PRZEDSZKOLU”

Debiut w przedszkolu to nie łatwa sprawa! Malucha czekają poważne

zmiany w życiu, często trudne do zaakceptowania. Ale to, co nowe, wcale

nie musi być niedobre. Do trudnych sytuacji trzeba po prostu dziecko

siebie przygotować.  Dziecku, Rodzicom i sobie życzymy, aby ten

pierwszy krok do  samodzielności łączył się z miłymi przeżyciami.

Aby ułatwić Waszym pociechom pomyślny start w naszej placówce mamy dla Państwa kilka rad, które pomogą pozytywnie przygotować dziecko do przedszkola.

Co może zrobić Rodzic, aby ułatwić dziecku przekroczenie progu przedszkolnego ?

• Wytwarzać u dziecka pozytywne nastawienie do przedszkola. Nie straszyć dziecka przedszkolem.
  • Stopniowo   dostosowywać   rytm   dnia   dziecka   do   tego,   jaki   panuje w przedszkolu   (np.   zbliżone   pory   posiłków,   przesunięcie   drzemki   na godzinę odpowiadającą porze leżakowania).
  • Kształtować u dziecka umiejętności porozumiewania się z innymi dziećmi i dorosłymi   (poprzez   zachętę   do   prowadzenia   rozmów,   dzielenie   się przeżyciami).
  • Włączyć dziecko w przygotowania do pójścia do przedszkola, kupując wspólnie np. „przytulankę”, która będzie mu towarzyszyć.
  • Przeprowadzić    tzw.    trening    umiejętności    społecznych,    polegający na doświadczaniu przez dziecko przebywania z innymi dorosłymi i dziećmi, a także rozstania z rodzicami.
  • Wdrażać dziecko do samoobsługi (samodzielne jedzenie łyżką, mycie rąk, załatwianie potrzeb fizjologicznych, zdejmowanie i ubieranie podstawowych części garderoby).
  • Przyzwyczajamy do urozmaiconych potraw, bez rozdrabniania pokarmów.
  • Wdrażamy dziecko do przestrzegania umów i zasad.
  • Dostarczać    dziecku    materiały    plastyczne,    z    którymi    zetknie    się w przedszkolu – np. kredki, farby, plastelina itp.
  • Stopniowo oswajać dziecko z okolicą, budynkiem przedszkolnym, placem zabaw, a także salą i personelem placówki.
  • Aktywnie uczestniczyć w zajęciach adaptacyjnych.
  • Rozmawiać  z dzieckiem - udzielając odpowiedzi na nurtujące je pytania, pozbawiamy je lęku, obaw, niepewności.

Dobre rady na pierwszy dzień:

• Wstańcie na tyle wcześnie, by dać dziecku szansę na spokojne zjedzenie śniadania i inne rutynowe czynności.
  • Wyjdźcie z domu na tyle wcześnie, by po drodze mieć czas na rozmowę i nie ponaglać w zdenerwowaniu malucha.
  • Zdecydowanie i spokojnie żegnajcie się z dzieckiem, jednak nie za długo, by nie przedłużać trudnego rozstania.
  • Płaczącemu dziecku powiedzcie, że teraz pocieszy go pani i czekają na nie inne dzieci, które chcą się z nim pobawić.
  • Nie okazujcie dziecku własnych rozterek.
  • Pozwólcie dziecku zabrać ze sobą cząstkę domu do przedszkola (np. „przytulankę”, poduszeczkę, kocyk, chusteczkę).
  • W początkowym okresie dobrze jest odbierać dziecko wcześniej, ponieważ małe dziecko ma inne poczucie czasu i okres przebywania poza domem wydaje się bardzo długi.
  • Dokładnie określ dziecku kiedy je odbierzesz np. „po obiedzie” a nie „za chwilkę”, nie składajcie obietnic, których nie możecie wypełnić.

Co każdy przedszkolak powinien przynieść?

• Pantofle – najlepiej na rzepy, które nie wymagają wiązania (podpisane).
  • Luźne spodnie lub spódnica z gumką, bluza dresowa lub lekki sweterek – czyli  ubiór „na cebulkę”, ważniejsza wygoda od elegancji,
  • Dodatkowe ubrania na zmianę (majteczki, spodnie, rajstopy, skarpetki podkoszulka, bluzka), które umieszczamy w szatni dziecka
  • Woreczek z materiału przepuszczającego powietrze(podpisany)+
  • strój gimnastyczny (koszulka z krótkim rękawem i krótkie  spodenki)
  • Piżamka, podpisana imieniem i nazwiskiem dziecka (dotyczy grupy maluchów)
  • Przybory do mycia ząbków – oczywiście podpisane,
  • Paczka lub kartonik chusteczek higienicznych,
  • Uśmiech na buzi i dobry humor !!!

Co każdy Rodzic powinien przynieść?

• pewność, że dziecko sobie poradzi,
  • zaufanie do nauczycielek i personelu przedszkola,
  • uśmiech na twarzy, która będzie obserwowana przez dziecko i z której dziecko szybko potrafi wyczytać dobre i złe emocje.

Drodzy Rodzice!

Jeśli w Waszych sercach rodzi się niepokój, czy dobrze robicie oddając dziecko do przedszkola, to chce was uspokoić i zapewnić, że w naszej placówce cały personel jest profesjonalnie przygotowany do pracy jaką wykonuje.

Każdy pracownik przedszkola bardzo się stara, by Wasze dziecko:

• czuło się w nim bezpiecznie,
  • spędzało czas radośnie,
  • nauczyło się być dzielne na miarę swoich możliwości i wieku,
  • umiało być z innymi,
  • rozwijało swoje zdolności i zainteresowania,
  • zdobywało nowe umiejętności.

Macie prawo do wypracowania wspólnie z przedszkolem, w drodze rozmów i dyskusji, mądrych warunków, które będą korzystne dla Waszego dziecka.

Pamiętajcie, że przedszkole to drugie - po domu – ważne miejsce w życiu Waszego dziecka. Zadbajcie o to, by Was w tym miejscu nie zabrakło. Tylko wspólne poczynania rodziców i przedszkola stworzą klimat, w którym wszystkim ze sobą będzie dobrze.