„Przekładaniec-tuputaniec – zabawy i tańce z wykorzystaniem dywanu edukacyjnego tuputan”

13 kwietnia 2021

Zestaw ćwiczeń, gier, zabaw oraz tańców z wykorzystaniem zestawu edukacyjnego „TUPUTAN”, wspiera prawidłowy rozwój i edukację dziecka zapewniając wielokierunkową stymulację. Zapewnia wszechstronne wspomaganie rozwoju dzieci, poprzez usprawnianie funkcji poznawczych, intelektualnych, emocjonalnych oraz rozwój fizyczny  dziecka w celu jak najlepszego przygotowania go do podjęcia nauki w szkole. Zapewnia każdemu dziecku osiągnięcie sukcesu, poczucie akceptacji i przynależności do grupy ale również możliwość ekspresji ruchowej, która pozwala na wyrażanie emocji, kreatywne i twórcze zabawy oraz taką organizację przestrzeni, w której dziecko pozyskuje wiadomości i umiejętności w ciekawy i nietypowy sposób. Ćwiczenia, tańce, gry i zabawy w tym zestawie opierają się na ruchu zorganizowanym na przestrzeni dywanu o wymiarach 4x4 m., którego wzór został specjalnie w tym celu opracowany i skonstruowany (na szarym tle naniesiono układy linii czerwonych, żółtych, niebieskich i zielonych) w taki sposób, aby nauczyciel mógł planowo ze względu na założony przez siebie cel i często z wykorzystaniem rytmu lub muzyką organizować aktywność dzieci w celu kształcenia określonych umiejętności. Rytm towarzyszący ćwiczeniom ułatwia wykonanie czynności, harmonizując poszczególne aspekty aktu ruchowego i zwiększając koordynację ruchową całego ciała, co wpływa na integrację w rozwoju dziecka. Zabawowa forma poszczególnych ćwiczeń buduje atmosferę, która zapewnia dzieciom poczucie bezpieczeństwa, akceptacji, ale jest także zachętą do wzajemnej komunikacji.